Gold Coast Gig Guide

Gigs, gigs, gigs.

Live music happens every night on the Gold Coast and live, original music can be sniffed out on most nights. In our gig guide are showcases, festivals, family-friendly music, pubs, clubs, venues of all kinds. From rock to punk, hip-hop to funk, all-ages shows and heavy metal, there’s fuzz guitars and folk, flamenco and funk. Roots, reggae, indie-rock, electronica and synth-driven pop too.

Buy Cialis online at cialmd.com reliable pharmacy with a great discount.

If you love live music on the Gold Coast, you’ve come to the right place.

For information on how to submit your local, original gig, check out this post.

 

WEDNESDAY 21 AUGUST

Jazzy Jams w/ The Yams | The Cambus Wallace

Tully & Eliza  | The Scottish Prince

The How Dare You’s + Jam  | Treetops Tavern

 

THURSDAY 22 AUGUST

Shag Rock | Vinnies Dive

Free The Genie | The Cambus Wallace

Katie Who  | The Scottish Prince

Coast to Country | Southport Sharks

 

FRIDAY 23 AUGUST

Schema X BTM | Vinnies Dive (Ticketed)

Deck Acoustics: Elliott Hahn (5.00pm) |  Currumbin RSL

Fridays on the Lawn: ELSKA (4.30pm) | HOTA

The Wayward Suns + Paging Jimi + Dreams of Indigo + Bones Rivers | The Rompa Room, Nerang

Serial Killer Dinner Party + Bonnie Doom + Regular Gonzales + Grizzly Shark + Kaloptic + The Aunties + Whiskey Grinn | Vinnies Dive

Bob Evans | Soundlounge

Casey Duque + Tyla Hall + Lorcan Waugh | Ground N Sound

Marea Lambert-Barker | Aviary Rooftop Bar

Soul Movers + Jax Haze | Miami Marketta

Benny D Williams (4.00pm) | Balter Taproom

Purple Zain | Burleigh Brewing Co.

BRCKS | The Cambus Wallace

The How Dare You’s  | The Scottish Prince

Maddy Thompson | Cabana Bar & Lounge

Saba Brothers | Hard Rock Cafe

The Mason Rack Band | Southport Sharks

Josh Hamilton | Hotel Brunswick, Brunswick Heads

AlphaStomp | Jubilee Hotel, Fortitude Valley

Kenny Slide Music | Royal Mail Hotel, Brisbane

Katie Who + Mcdermott and North | Beach Hotel, Byron Bay

 

SATURDAY 24 AUGUST

Cactus + Machine Machine + Kurilpa Reach + Victor Bravo | Coolangatta Hotel (Ticketed)

Deck Acoustics: Luke Morris (1.00pm) + Jerome Williams (4.00pm) | Currumbin RSL

The How Dare You’s + Humblet | Miami Marketta

Mick Albeck & Hamish Dutton (2.00pm) | Sheoak Shack

Free The Genie | Last Night on Earth

Shimmy Disco | Aviary Rooftop Bar

Bronte Eve | Eddies Grub House

Mondo Rock | The Star Gold Coast (Ticketed)

The How Dare You’s | Miami Marketta

AlphaStomp (1.00pm) | Advance Town Hotel

Sistermister (Covers) | Southport Sharks

Bones River | Hotel Brunswick, Brunswick Heads

Electric Zebra | Vinnies Dive (Ticketed)

Melissa Black | Ground N Sound

Hilltop Hoods | Riverstage, Brisbane (Ticketed)

SUNDAY 25 AUGUST

Holy Serpent | Vinnies Dive

Open Mic Sunday Sesh (12.00pm) | Ground n Sound

Matthew Armitage  | The Scottish Prince

Kenny Slide Music | The Cambus Wallace

Benny Hanna | Cabana Bar & Lounge

Sunday Sessions: Jock Barnes (12noon) | Seagulls Club

Benny D Williams (3.00pm) | The Avenue

The White Tree | Burleigh Brewing Co.

Jake Meywes | Cafe Catalina

Jessica Jasmaine (2.00pm) | Hard Rock Cafe

Deck Acoustics: Michael Eotvos (1.00pm) + Bonnie Kellet (4.00pm)  | Currumbin RSL

The Demon Drink (11.00am) | The Bearded Dragon, Mt Tamborine

Killer Queen | Kingscliff Beach Hotel, Kingscliff

Sub Tribe (4.00pm) | Hotel Brunswick, Brunswick Heads

 

MONDAY 26 AUGUST

Marco (Covers) | Southport Sharks

 

TUESDAY 27 AUGUST

Jammin with Who: Katie Who + Guests | The Avenue

Lily Budiasa | The Cambus Wallace

Amber Mic Productions Original Tuesdays: Zedekai Harris + Bella Paton Music + Alexander William + Katie Sho  | The Scottish Prince

 

WEDNESDAY 28 AUGUST

The Yams | The Cambus Wallace

Gary Collocott  | The Scottish Prince

 

THURSDAY 29 AUGUST

Kristie Roberts | House of Brews

Free The Genie | The Cambus Wallace

The How Dare You’s  | The Scottish Prince

Coast to Country | Southport Sharks

 

FRIDAY 30 AUGUST

Super Nudist + From The Well + Commonside + Dawn of Dusk | The Rompa Room, Nerang

Shredfest | Vinnies Dive (Ticketed)

Shimmydisco | The Cambus Wallace

Brazillian Trio + Budjerah | Miami Marketta

Little J | Aviary Rooftop Bar

Ben Amor | Burleigh Brewing Co.

Jon Stevens | Studio 56, Miami Marketta (Ticketed)

Jason Delphin | Balter Taproom

Rockin 4 the Homeless: You Am I + The Superjesus + Diana Anaid + Team Utopia + Colt Seavers Band + Tokyo Beef | RSL Club Southport (Ticketed)

Chloe Behrens | Cabana Bar & Lounge

Peter Asher & Albert Lee | Soundlounge (Ticketed)

AlphaStomp | Canungra Hotel

Deck Acoustics: Rob Edwards (5.00pm) |  Currumbin RSL

Brown Suga (Covers) | Southport Sharks

The Pinheads | The Foundry, Brisbane

Ella Fence | Heya Bar, Brisbane

Jordan McRobbie | Hotel Brunswick, Brunswick Heads

 

SATURDAY 31 AUGUST

Easy Browns | Vinnies Dive (Ticketed)

Hollea Boggian | Ground N Sound

Brooke Supple (4.00pm) | Currumbin RSL

Augusta + The Lonesomes + Die For Mushies + Shivvs | Coolangatta Hotel (Ticketed)

Ordio Chief (2.00pm) | Sheoak Shack

Devils Kiosk + Ash Riske | Miami Marketta

Marea Lambert-Barker | Aviary Rooftop Bar

James D’Khan Trio | Last Night on Earth

Les Divas | HOTA (Ticketed)

DVNA | Burleigh Brewing Co.

Ella Fence | Basement, HOTA

The Waves | Southport Sharks

Fergo & The Burden | Eddies Grub House

The Hillbilly Goats | Seagulls Club

Rockin 4 the Homeless: You Am I + The Superjesus + Diana Anaid + Team Utopia + Colt Seavers Band + Tokyo Beef | Redcliffe, Brisbane (Ticketed)

The Pinheads | The Northern, Byron Bay

Jon Stevens | Kingscliff Beach Hotel, Kingscliff (Ticketed)

The Lyrical Duo | Hotel Brunswick, Brunswick Heads

 

SUNDAY 1 SEPTEMBER

Casey Barnes + The Bostocks | Nobby’s Beach Surf Club

Joshy Dredz | The Cambus Wallace

Tomi Gray | Cafe Catalina

Tyler Vivian  | The Scottish Prince

Brad Palmer | The Bearded Dragon, Mt Tamborine

Sunday Sessions: Matty Rogers (12noon) | Seagulls Club

Deck Acoustics: Sarah Grant (1.00pm) + Jordan Pineda (4.00pm) | Currumbin RSL

The Bostocks & Daisy Dukes (2.00pm) | Fishermans Wharf Tavern

Spring Sounds: Hayley Grace | Aviary Rooftop Bar

Benny D Williams (1.00pm) | Brothers, Kingscliff

 

MONDAY 2 SEPTEMBER

Lloyd Saniel (Covers) | Southport Sharks

 

TUESDAY 3 – FRIDAY 6 SEPTEMBER

BIGSOUND Festival | Fortitude Valley, Brisbane

 

WEDNESDAY 4 SEPTEMBER

The Soul Men | Lakeside Room, HOTA (Ticketed)

 

THURSDAY 5 – SATURDAY 28 SEPTEMBER

Blanc de Blanc Encore | The Courier Mail Spiegeltent, Brisbane

 

THURSDAY 5 SEPTEMBER

Tyson Colman Band | Southport Sharks

 

FRIDAY 6 SEPTEMBER

Fridays on the Lawn: Pat Tierney (4.30pm) | HOTA

Jerome Williams | Eddie’s Grub House

Z-Star Trinity | The Scottish Prince (Ticketed)

Adam Harpaz Band + Jack Botts | Miami Marketta

The Point O Five + Kobrakai + The Goldhearts + Vallies | The Romper Room, Nerang

Steve Logan | Ground N Sound

Deck Acoustics: Mark Divola (5.00pm) | Currumbin RSL

Miss T & The Anchormen (Covers) | Southport Sharks

 

SATURDAY 7 SEPTEMBER

Benny D Williams (3.00pm) | The Avenue

Amber Rose (2.00pm) + Sofiella & the Handsome Husbands (7.00pm) | Sheoak Shack

Super Massive | Last Night on Earth

The Steele Syndicate + Wildflower Music | Miami Marketta

Bondi Cigars | Seagulls Club

We All Drive + Coastal Lights + Hurricanes & Echos + Verum | Coolangatta Hotel (Ticketed)

Crafted Beer & Cider Festival: The Delta Riggs + Concrete Surfers + WHARVES | Kurrawa Park, Broadbeach (Ticketed)

Olive & Vine | Ground N Sound

Deck Acoustics: Russ Walker (4.00pm) | Currumbin RSL

Beth Hamilton (2.30pm) | The Bearded Dragon, Mt Tamborine

Rockks (Covers) | Southport Sharks

Saturday Sessions: Espressivo Duo (3.00pm) + Phil & Tilley (4.15pm) | Rowan Robinson Park, Kingscliff

 

SUNDAY 8 SEPTEMBER

Pig Day Out: Tuka + Cakes + Chiggz & Kyle Shilling + Eliza & The Delusionals + Gratis Minds + Great Gable + Karl S Williams + L33Ze + Oxfords Collar + The Vanns | BBQ Bazaar (Ticketed)

Sunday Sessions: Nicky Convine (12noon) | Seagulls Club

Jackson Smith | Cafe Catalina

Dean Ray | Coolangatta Hotel (Ticketed)

Spring Sounds: Paris Lane | Aviary Rooftop Bar

The Dirty Dukes (12.30pm) | The Bearded Dragon, Mt Tamborine

 

MONDAY 9 SEPTEMBER

Lloyd Saniel | Southport Sharks

 

THURSDAY 12 SEPTEMBER

Benny D Williams | Caracara, Tugun

CJ Ramone | Coolangatta Hotel (Ticketed)

Kristie Roberts  | House of Brews

Memphis Cowboys | Southport Sharks

 

FRIDAY 13 SEPTEMBER

Fridays on the Lawn: Danny Widdicombe (4.30pm) | HOTA

Skyeater | Eddie’s Grub House

Ivey | Elsewhere (Ticketed)

Jesse Taylor Band + Sean Fitzgerald | Miami Marketta

Mish Songsmith | Ground N Sound

Deck Acoustics: Sarah Archer (5.00pm) | Currumbin RSL

Round Mountain Girls | Southport Sharks

 

SATURDAY 14 SEPTEMBER

Benny D Williams | BBQ Bazaar

Wallapalooza: The Wrath + Awake In Time + Humality + Captives + A Breach Of Silence + Ebonivory + Being Jane Lane and MORE | Wallaby Hotel

Sunny Coast Rude Boys + Humblet | Miami Marketta

Sky Eater | Eddie’s Grub House

Yhan Leal | Harrigan’s

Symphonic Adiemus | HOTA (Ticketed)

Jesse Morris (2.00pm) + Skyeater (7.00pm) | Sheoak Shack

James D’Khan Trio | Last Night on Earth

You Got It – Roy Orbison Tribute | The STAR (Ticketed)

Billy Joel Tribute | RSL Club Southport (Ticketed)

Nathan Ortado | Ground N Sound

Deck Acoustics: Phil & Tiley (4.00pm) | Currumbin RSL

David Rastrick (2.30pm) | The Bearded Dragon, Mt Tamborine

The Soul Men (Covers) | Southport Sharks

 

SUNDAY 15 SEPTEMBER

Benny D Williams (2.00pm) | Saltwater, Currumbin

Mescalito Blues | The Bearded Dragon, Mt Tamborine

Sunday Sessions: Matty Rogers (12noon) | Seagulls Club

James d’Khan | Cafe Catalina

The Superlove + IansKing + Lazy Ghost | Snookerworld (Ticketed)

Deck Acoustics: Jason McGregor (1.00pm) + Strings Attached (4.00pm) | Currumbin RSL

Spring Sounds: Paulie | Aviary Rooftop Bar

 

MONDAY 16 SEPTEMBER

Lloyd Saniel (Covers) | Southport Sharks

 

THURSDAY 19 SEPTEMBER

Tyson Colman Band | Southport Sharks

 

FRIDAY 20 SEPTEMBER

Fridays on the Lawn: Loki Liddle (4.30pm) | HOTA

Tim Vince and the Night Caps + Liam Johnston | Miami Marketta

Rhythm X | Eddie’s Grub House

Deck Acoustics: Chris Palmer (5.00pm) | Currumbin RSL

Creedence (Tribute) | Southport Sharks

Beer InCider: Thundamentals + Briggs + Jesswar | Brisbane Showgrounds (Ticketed)

SAFIA + Boo Seeka | The Beach Hotel, Byron Bay (Ticketed)

 

SATURDAY 21 SEPTEMBER

Benny D Williams | Jacobs Well Tavern

Beyond Thunderdome: Astrodeath + The Balls + The Black Armada + Boing Boing + Cactus + Doolie + Hammers + Hobo Magic + More | Mo’s Desert Clubhouse (Ticketed)

Deck Acoustics: Rob Edwards (4.00pm) | Currumbin RSL

LA DISPUTE | Coolangatta Hotel (Ticketed)

Dr Colossus | Vinnies Dive (Ticketed)

High Life + Sali Bracewell | Miami Marketta

Jason Delphin (2.00pm) + Elena B Williams & String (7.00pm) | Sheoak Shack

Kasey Chambers + Charlie Collins | RSL Club Southport (Ticketed)

Free The Genie | Last Night on Earth

Disco Disciples (Covers) | Southport Sharks

Kenny Slide + Greer Sullivan Duo | Tadici Cucina e Ba, Coomera

The Ultimate 80’s Fluro Party: Brian Mannix + Dale Ryder + Scott Carne + Ally Folwer | Twin Towns Services Club (Ticketed)

Saint Barae | The Milk Factory, Brisbane (Ticketed)

Beer InCider: Hockey Dad + Ruby Fields + Dear Seattle + Charlie Collins + Bris182 + VOIID | Brisbane Showgrounds (Ticketed)

Emma Louise + Emerson Snowe + Greta Stanley | Byron Bay Brewery, Byron Bay (Ticketed)

 

SUNDAY 22 SEPTEMBER

Benny D Williams | The Avenue

James Morrison + Hein Cooper | HOTA (Ticketed)

Raw Deep | Tallebudgera Surf Club

Sunday Sessions: Scott Dayvee (12noon) | Seagulls Club

Palmy Fest | Rotary Park, Palm Beach

Tim Stokes | Cafe Catalina

Spring Sounds: Naomi Connell | Aviary Rooftop Bar

Deck Acoustics: RAKU (1.00pm) + Jackson James Smith (4.00pm) | Currumbin RSL

Sliding Doors (12.30pm) | The Bearded Dragon, Mt Tamborine

Eagles No. 1 Show (2.00pm) (Covers) | Fishermans Wharf Tavern

 

MONDAY 23 SEPTEMBER

Lloyd Saniel (Covers) | Southport Sharks

 

TUESDAY 24 SEPTEMBER

Jammin with Who: Katie Who + Guests | The Avenue

 

THURSDAY 26 SEPTEMBER

Kristie Roberts  | House of Brews

The Gastons + Gutterfire + MOF and The Screaming Platypuses | Vinnies Dive

Memphis Cowboys | Southport Sharks

 

FRIDAY 27 SEPTEMBER

Benny D Williams (4.00pm) | Balter Brewery Co.

Fridays on the Lawn: ELSKA (4.30pm) | HOTA

Deck Acoustics: Elliot Hahn (5.00pm) | Currumbin RSL

The Black Catapult | Vinnies Dive (Ticketed)

Marshall Okell | Eddie’s Grub House

Band of Frequencies + Ondre Davis | Miami Marketta

Friday Acoustics | Cabana Bar & Lounge

Sounds from the deep | HOTA (Ticketed)

Sensational 70’s (Covers) | Southport Sharks

Sneaky Sound System | Kingscliff Beach Hotel, Kingscliff (Ticketed)

TORA | The Northern, Byron Bay (Ticketed)

 

SATURDAY 28 SEPTEMBER

Jez Mead (2.00pm) + The Atmospherics (7.00pm) | Sheoak Shack

The Magnificence + Liv Heyer | Miami Marketta

James D’Khan Trio | Last Night on Earth

Deck Acoustics: Jerome Williams (4.00pm) | Currumbin RSL

Made In The 80’s (Covers) | Southport Sharks

Kenny Slide + Greer Sullivan Duo | Tadici Cucina e Ba, Coomera

Benny D Williams | Chinderah Tavern

 

SUNDAY 29 SEPTEMBER

Benny D Williams | Caracara, Tugun

San Mei | Vinnies Dive (Ticketed)

Sunday Sessions: Jock Barnes  (12noon) | Seagulls Club

Phil & Tilley | Cafe Catalina

Deck Acoustics: Josh Lovegrove (1.00pm) | Currumbin RSL

ROCKKS (12.30pm) | The Bearded Dragon, Mt Tamborine

Country to Country: Casey Barnes + Adam Eckersley Band + Tim McGraw + Kelsea Ballerini + Midland + more | Brisbane Entertainment Centre (Ticketed)

 

TUESDAY 1 OCTOBER

Jammin with Who: Katie Who + Guests | The Avenue

Big Country  | The Northern, Byron Bay (Ticketed)

 

THURSDAY 3 OCTOBER

Kristie Roberts  | House of Brews

 

FRIDAY 4 OCTOBER

First Beige + Hot Coffee + King Coyote + Electric Zebra | Mo’s Desert Clubhouse

Fridays on the Lawn: Lily Budiasa (4.30pm) | HOTA

Killing Heidi + You Am I + Jebediah | Parkwood Tavern (Ticketed)

Super Massive | The Rompa Room, Nerang

Amyl & The Sniffers | Vinnies Dive (Ticketed)

The Australian Burlesque Festival | Miami Marketta (Ticketed)

Z-STAR Trinity | Eddie’s Grub House

Deck Acoustics: Scott Dalton (5.00pm) | Currumbin RSL

SATURDAY 5 OCTOBER

Steve Tyson (2.00pm) + Felcity Lawless (7.00pm) | Sheoak Shack

Cope Street Parade | Basement, HOTA

Deck Acoustics: Luke Pauley (4.00pm) | Currumbin RSL

Kate Miller-Heidke | HOTA (Ticketed)

Get Dead | Vinnies Dive (Ticketed)

Tones and I + Adrian Eagle | Miami Marketta (Ticketed)

Grinspoon + Sweater Curse | Kingscliff Beach Hotel, Kingscliff (Ticketed)

Saturday Sessions: Naomi Connell (3.00pm) + Open Mic (4.00pm) | Rowan Robinson Park, Kingscliff

 

 

SUNDAY 6 OCTOBER

Jake Meywes | Cafe Catalina

Deck Acoustics: Benny Hanna (1.00pm) + Mark Divola (4.00pm) | Currumbin RSL

Livin in 70’s Rock Tribute (2.00pm) | Fishermans Wharf Tavern

 

MONDAY 7 OCTOBER

Colt Seavers and the Rockabilly Road Band | The Bearded Dragon, Mt Tamborine

 

TUESDAY 8 OCTOBER

Jammin with Who: Katie Who + Guests | The Avenue

 

THURSDAY 10 OCTOBER

Angie McMahon + Haley Heynderickx | Miami Marketta (Ticketed)

 

FRIDAY 11 OCTOBER

HAIR | HOTA (Ticketed)

Tones and I | The Northern, Byron Bay (Ticketed)

The Shambolics (5.00pm) + Guests | Mo’s Desert Clubhouse (Ticketed)

Deck Acoustics: Fergo (5.00pm) | Currumbin RSL

 

SATURDAY 12 OCTOBER

Bethanie Jolly (2.00pm) + Peter Hunt (7.00pm) | Sheoak Shack

HAIR | HOTA (Ticketed)

The How Dare You’s | Miami Marketta

Deck Acoustics: Chris Palmer (4.00pm) | Currumbin RSL

 

SUNDAY 13 OCTOBER

Bunny Racket AA Event (1.00pm) | Mo’s Desert Clubhouse

HAIR | HOTA (Ticketed)

Phil & Tilley | Cafe Catalina

Luke Bennet (1.00pm) + Michael Eotvos (4.00pm) | Currumbin RSL

Devil’s Kiosk (12.30pm) | The Bearded Dragon, Mt Tamborine

Daryl Braithwaite | Kingscliff Beach Hotel, Kingscliff (Ticketed)

 

TUESDAY 15 OCTOBER

Jammin with Who: Katie Who + Guests | The Avenue

FRIDAY 18 – SUNDAY 20 OCTOBER

Elements Festival: Jiggler + Matan Caspi + Kastis Torrau + Maksim Dark + Drunken Kong + Marco Resmann + Atmos + Earthling + Kromagon + Rinkadink + Alchemy Circle + Fabio Leal + More | Sunshine Coast Hinterland (Ticketed)

 

FRIDAY 18 OCTOBER

Stories in the Key of GC, Curated by Cold Ghost | Basement, HOTA

Battle of the Buskers | Currumbin Pub (Ticketed)

Katchafire | RSL Club Southport (Ticketed)

Shannon Noll | Parkwood Tavern (Ticketed)

Deck Acoustics: Elliot Hahn (5.00pm) | Currumbin RSL

 

SATURDAY 19 OCTOBER

Jesse Morris Band + Skyeater + Bill Jacobi + Felicity Lawless + Rosie Misschief Band | Sheoak Shack

Nitin Sawhney | HOTA (Ticketed)

The Grass Is Greener: Tyga + The Veronicas + Hermitude + Peking Duk + The Kite String Tangle + Amy Shark + The Aston Shuffle + Mallrat | Broadwater Parklands (Ticketed)

You Am I & Jebediah | Parkwood Tavern (Ticketed)

AbbaLive (Tribute) | RSL Club Southport (Ticketed)

Katchafire | Coolangatta Hotel (Ticketed)

Deck Acoustics: Jerome Williams (4.00pm) | Currumbin RSL

Buskers By The Creek | Winders Park, Currumbin

 

SUNDAY 20 OCTOBER

Mick Lindsay | Parkwood Tavern (Ticketed)

Buskers by the Creek After Party: Tristan O’Meara | Balter Brewing Company (Ticketed)

Jimmy Barnes + Jet + Thirsty Merc | HOTA (Ticketed)

Tahlia Matheson | Cafe Catalina

Deck Acoustics: Bonnie Kellet (1.00pm) + Yacc (4.00pm) | Currumbin RSL

Roxbury (12.30pm) | The Bearded Dragon, Mt Tamborine

Buskers By The Creek | Winders Park, Currumbin

TUESDAY 21 OCTOBER

Jammin with Who: Katie Who + Guests | The Avenue

 

THURSDAY 24 OCTOBER

Kristie Roberts | House of Brews

Island Vibe Festival: Opiuo + Alysha Brilla + Havana Meets Kingston + Soundsystem ft Solis + Mad Professor + MORE | North Stradbroke Island (Ticketed)

FRIDAY 25 OCTOBER

Hands Like Houses | Coolangatta Hotel (Ticketed)

Deck Acoustics: Raku (5.00pm) | Currumbin RSL

Regurgitator + Shonen Knife + The Fauves  | Kingscliff Beach Hotel, Kingscliff (Ticketed)

Island Vibe Festival: Opiuo + Alysha Brilla + Havana Meets Kingston + Soundsystem ft Solis + Mad Professor + MORE | North Stradbroke Island (Ticketed)

 

SATURDAY 26 OCTOBER

Deck Acoustics: Josh Lovegrove (4.00pm) | Currumbin RSL

David Bowie Tribute | RSL Club Southport (Ticketed)

Kyle Lionhart | The Northern, Byron Bay (Ticketed)

Island Vibe Festival: Opiuo + Alysha Brilla + Havana Meets Kingston + Soundsystem ft Solis + Mad Professor + MORE | North Stradbroke Island (Ticketed)

 

 

SUNDAY 27 OCTOBER

Lakeside Sessions: Busby Marou + Bobby Alu | HOTA (Ticketed)

Tomi Gray | Cafe Catalina

Deck Acoustics: Rob Edwards (1.00pm) + Jackson James Smith (4.00pm) | Currumbin RSL

Griffith County (1.00pm) | The Bearded Dragon, Mt Tamborine

Island Vibe Festival: Opiuo + Alysha Brilla + Havana Meets Kingston + Soundsystem ft Solis + Mad Professor + MORE | North Stradbroke Island (Ticketed)

WEDNESDAY 30 OCTOBER

Shonen Knife + Dicklord | Soundlounge (Ticketed)

 

FRIDAY 1 NOVEMBER

22nd National Northern Soul Weekender | HOTA (Ticketed)

Suzi Quatro | The STAR (Ticketed)

Taylor Henderson | RSL Club Southport (Ticketed)

 

 

SATURDAY 2 NOVEMBER

22nd National Northern Soul Weekender | HOTA (Ticketed)

Radio Birdman with The Stems | Coolangatta Hotel (Ticketed)

Andrew O’Keefe | The STAR (Ticketed)

Saturday Sessions: 44 Red Apples  (3.00pm) + Blind Willie Wagtail (4.15pm) | Rowan Robinson Park, Kingscliff

 

SUNDAY 3 NOVEMBER

22nd National Northern Soul Weekender | HOTA (Ticketed)

 

TUESDAY 5 NOVEMBER

Jammin with Who: Katie Who + Guests | The Avenue

 

FRIDAY 8 NOVEMBER

Lime Cordiale | Miami Marketta (Ticketed)

Boom Crash Opera + Machinations | RSL Club Southport (Ticketed)

Well Spent + X CLUB | Mo’s Desert Clubhouse (Ticketed)

 

SATURDAY 9 NOVEMBER

Kyle Lionhart | Miami Marketta (Ticketed)

 

SUNDAY 10 NOVEMBER

Greenleaf | Vinnies Dive (Ticketed)

Galapgus Duck (2.00pm) | Fishermans Wharf Tavern

 

TUESDAY 12 NOVEMBER

Jammin with Who: Katie Who + Guests | The Avenue

 

THURSDAY 14 NOVEMBER

Mullum Music Festival: Nano Stern + Mojo Juju + Wagons + Joe Pug + Emma Donovan & The Putbacks + more | Mullumbimby (Ticketed)

 

FRIDAY 15 NOVEMBER

Montaigne | The Zoo, Brisbane (Ticketed)

Mullum Music Festival: Nano Stern + Mojo Juju + Wagons + Joe Pug + Emma Donovan & The Putbacks + more | Mullumbimby (Ticketed)

 

SATURDAY 16 NOVEMBER

1927 | Parkwood Tavern (Ticketed)

One Electric Day: John Farnham + James Reyne + Jon Stevens + Vanessa Amorosi + Southern Sons | Riverstage, Brisbane

Montaigne | The Northern, Byron Bay (Ticketed)

Diesel | RSL Club Southport (Ticketed)

Mullum Music Festival: Nano Stern + Mojo Juju + Wagons + Joe Pug + Emma Donovan & The Putbacks + more | Mullumbimby (Ticketed)

 

SUNDAY 17 NOVEMBER

Dezzie D & The Stingrays | The Bearded Dragon, Mt Tamborine

Disco Disciples (2.00pm) (Covers) | Fishermans Wharf Tavern

Mullum Music Festival: Nano Stern + Mojo Juju + Wagons + Joe Pug + Emma Donovan & The Putbacks + more | Mullumbimby (Ticketed)

 

TUESDAY 19 NOVEMBER

Jammin with Who: Katie Who + Guests | The Avenue

 

WEDNESDAY 20 NOVEMBER

Off With Their Heads | Vinnies Dive (Ticketed)

 

FRIDAY 22 NOVEMBER

Hard-Ons | Vinnies Dive (Ticketed)

Mason Rack Band | Southport Sharks

 

SUNDAY 24 NOVEMBER

Mason Rack Band | Bearded Dragon Tavern, Mt Tamborine

 

THURSDAY 28 NOVEMBER

Kristie Roberts | House of Brews

Lloyd Spiegel | Basement, HOTA (Ticketed)

 

FRIDAY 29 NOVEMBER

Lee Kernaghan + The Wolfe Brothers + Christie Lamb  | Twin Towns (Ticketed)

 

SATURDAY 30 NOVEMBER

America | The Star (Ticketed)

Lee Kernaghan + The Wolfe Brothers + Christie Lamb  | Twin Towns (Ticketed)

Southern Sons | RSL Club Southport (Ticketed)

SandTunes Festival: Travis Scott + Logic + Juice Wrld + Carly Rae Jepsen + CHVRCHES + Dean Lewis + Alice Ivy + Cubsport + MORE | Coolangatta Beach (Ticketed)

 

SUNDAY 1 DECEMBER

SandTunes Festival: Travis Scott + Logic + Juice Wrld + Carly Rae Jepsen + CHVRCHES + Dean Lewis + Alice Ivy + Cubsport + MORE | Coolangatta Beach (Ticketed)

 

FRIDAY 6 DECEMBER

 

 

SATURDAY 7 DECEMBER

Bohemian Rhapsody Live with Adam Thompson | The STAR Gold Coast (Ticketed)

Bjorn Again | Twin Towns (Ticketed)

Saturday Sessions: Kafoa/McCoy (3.00pm) + Volanic Lovers  (4.15pm) | Rowan Robinson Park, Kingscliff

 

SUNDAY 8 DECEMBER

Still Rockin (1.00pm) | The Bearded Dragon, Mt Tamborine

 

SUNDAY 22 DECEMBER

Wally & The Gators (12.30pm) | The Bearded Dragon, Mt Tamborine

 

SUNDAY 29 DECEMBER

Mason Rack Band | Hotel Brunswick, Brunswick Heads

 

TUESDAY 31 DECEMBER

Lisa Hunt & The Bunch | Coolangatta Hotel (Ticketed)

 

SUNDAY 12 JANUARY

Rustbuckets (12.30pm) | The Bearded Dragon, Mt Tamborine

 

SATURDAY 4 JANUARY

Saturday Sessions: Ollie Twohill (3.00pm) + Favourite Son (4.15pm) | Rowan Robinson Park, Kingscliff

 

SATURDAY 29 FEBRUARY

Queen and Adam Lambert | Metricon Stadium ( Ticketed)

 

(c) Canstock-pocza