Gold Coast Gig Guide

Gigs, gigs, gigs.

Live music happens every night on the Gold Coast and live, original music can be sniffed out on most nights. In our gig guide are showcases, festivals, family-friendly music, pubs, clubs, venues of all kinds. From rock to punk, hip-hop to funk, all-ages shows and heavy metal, there’s fuzz guitars and folk, flamenco and funk. Roots, reggae, indie-rock, electronica and synth-driven pop too.

If you love live music on the Gold Coast, you’ve come to the right place.

For information on how to submit your local, original gig, check out this post.

 

 

FRIDAY 22 NOVEMBER

Casey Duque + The Fool + Bayley Pearl | Ground N Sound

Dave Graney & Clare Moore | Dust Temple (Ticketed)

Kurlipa Reach + Amy Roberts | Miami Marketta

Summertime Sessions in the Village (5.30pm): Katie Who + Felipe Baldomir | Cuddihy Park, Mudgeeraba

Benny D Williams (3.00pm) | Balter Brewing Co.

Deck Acoustics: Karuah (5.00pm) | Currumbin RSL

The Mason Rack Band | Southport Sharks

BRCKS & Lishi Lou | The Cambus Wallace

The How Dare You’s | The Scottish Prince

Anarchy Hearts + The New Calm + The Goldhearts + The Aunties | The Rompa Room, Nerang

Hard-Ons | Vinnies Dive (Ticketed)

Felicity Urquhart + Adam Harvey + Darren Coggen | Twin Towns Services Club (Ticketed)

The Black Sorrows | Soundlounge (Ticketed)

Mescalito Blues | Shaws Bay Hotel, Ballina

Dan Hannaford | Hotel Brunswick, Brunswick Heads

 

SATURDAY 23 NOVEMBER

Tom Bakboi | Ground N Sound

Marshal Okell | Eddie’s Grub House (Ticketed)

Brazilian Trio + Humblet | Miami Marketta

Kaosphere + Awake In Time + Puncture Wound + Emotion Killer + MindsEnd | Coolangatta Hotel (Ticketed)

Deck Acoustics: Bella Paton (1.00pm) + Benny Williams (4.00pm) | Currumbin RSL

The Lou Dogs | Vinnies Dive (Ticketed)

Mexcalito (5.00pm) | Burleigh Brewing Co.

Kyle Lionhart | Studio 56, Miami Marketta (Ticketed)

Matthew Armitage | The Scottish Prince

Mescalito Blues (5.00pm)  | Burleigh Brewing Co.

The Hard-Ons | Vinnies Dive Bar

Dylan Moran | The STAR (Ticketed)

Jet Club Effect | Seagulls Club, Tweed Heads

Jackson James Smith + J.B Paterson | Dust Temple (Ticketed)

David Flower (2.00pm) + The Magnificence | Sheoak Shack

50 LGE | The Sands Hotel, Coolangatta

City Fever (Covers) | Southport Sharks

Cadence | Hotel Brunswick, Brunswick Heads

 

SUNDAY 24 NOVEMBER

Chris Matthews (1.00pm) + Burger Joint (3.00pm) | The Advancetown Hotel Motel

Benny D Williams (3.00pm) | The Avenue

Deck Acoustics: Katie Who (1.00pm) + Beau Maynard (4.00pm) | Currumbin RSL

Aviary Acoustics: Benny Hanna (2.00pm) | Aviary Rooftop Bar

Mason Rack Band | Bearded Dragon Tavern, Mt Tamborine

Slips & The FW’s | Spaghetti & Jazz

The White Tree (3.00pm) | Burleigh Brewing Co.

Jade Soul | The Cambus Wallace

Dale Walker | The Scottish Prince

Gavin Doniger + Special Guests (3.00pm) | North Kirra SLSC

Open Mic Night (12.00 – 4.00pm) | Ground N Sound

The Radiators | The Wallaby Hotel (Ticketed)

The Wayward Suns | The Shaws Bay Hotel, Ballina

Kallidad | Hotel Brunswick, Brunswick Heads

 

MONDAY 25 NOVEMBER

The Legal Immigrants | Vinnies Dive

Lloyd Saniel (Covers) | Southport Sharks

 

TUESDAY 26 NOVEMBER

Jack O’Leary | The Cambus Wallace

Amber Mic Productions Originals | The Scottish Prince

 

WEDNESDAY 27 NOVEMBER

James Street Preachers | The Cambus Wallace

Grant Carruthers | The Scottish Prince

 

THURSDAY 28 NOVEMBER

Thee Cha Cha Chas + The Glycereens + James Bondage & Safewords | Vinnies Dive (Ticketed)

Lloyd Spiegel | Basement, HOTA (Ticketed)

Free the Genie | The Cambus Wallace

James Street Preachers | The Scottish Prince

 

FRIDAY 29 NOVEMBER

Nicole Brophy | Eddie’s Grub House (Ticketed)

Life Pilot | Vinnies Dive (Ticketed)

Manoa Music + CHOIR KIDS | Miami Marketta

Summertime Sessions in the Village (5.30pm): Felicity Lawless + Liv Heyer | Cuddihy Park, Mudgeeraba

Vagabones + Foolds Land + Super Nudist + Eyethewild | The Rompa Room, Nerang

Deck Acoustics: Hannah Darling (5.00pm) | Currumbin RSL

Lee Kernaghan + The Wolfe Brothers + Christie Lamb  | Twin Towns (Ticketed)

Matt Armitage (5.00pm) | Burleigh Brewing Co.

Tayla-Lee | The Cambus Wallace

Spiral Scratch with DJ Antimatter | The Scottish Prince

Never Ending 80’s | RSL Club Southport (Ticketed)

Kubismo | Southport Sharks

Puccini’s comic Opera: Gianni Schicchi (7.30pm) | Helensvale Cultural Centre (Ticketed)

The Meanies + Tumbleweed | Kingscliff Beach Hotel, Kingscliff (Ticketed)

Matty Rogers | Hotel Brunswick, Brunswick Heads

Kenny Slide | Billinudgel Hotel, Billinudgel

 

SATURDAY 30 NOVEMBER

Joshy Dredz | Ground N Sound

Deck Acoustics: Ondre Davis (4.00pm) | Currumbin RSL

Goatzilla + Kobrakai + Fly Agaric + Fumarole + Acacia | Vinnies Dive (Ticketed)

Beth Hamilton (2.30pm) | The Bearded Dragon Hotel, Mt Tamborine

America | The Star (Ticketed)

Elska (5.00pm) | Burleigh Brewing Co.

Rhea Robertson and Tim | The Scottish Prince

Puccini’s comic Opera: Gianni Schicchi (2.30pm + 7.30pm) | Helensvale Cultural Centre (Ticketed)

Mick Albeck & Hamish Dutton (2.00pm) + Jesse Morris Band | Sheoak Shack  (Ticketed)

Mescalito Blues + Hope D | Miami Marketta

Lee Kernaghan + The Wolfe Brothers + Christie Lamb  | Twin Towns Services Club (Ticketed)

Southern Sons | RSL Club Southport (Ticketed)

Mi Sex | Parkwood Tavern (Ticketed)

Sebastian Lemaire | BBQ Bazaar

Fire n Stone | Seagulls Club, Tweed Heads

Living in the 70’s (Covers) | Southport Sharks

Dirty Channel Duo | Hotel Brunswick, Brunswick Heads

 

SUNDAY 1 DECEMBER

Cactus Band + VERUM (10.00am) | Mo’s Desert Clubhouse

Palmy Sunday Funday(4.00pm): Felicity Lawless + Hussy Hicks | Palm Beach Parklands

Darryl James (1.00pm) + Outshined (3.00pm) | The Advancetown Hotel Motel

Alpha Stomp (12.30pm) | The Bearded Dragon Hotel, Mt Tamborine

Deck Acoustics: Milo Green (4.0pm) | Currumbin RSL

Tahlia Matheson (3.00pm) | Burleigh Brewing Co.

The Bostocks & Daisy Duke (2.00pm) | Fishermans Wharf Tavern

Open Mic Night (12.00 – 4.00pm) | Ground N Sound

Ella Belfanti | The Cambus Wallace

Jack O’Leary | The Scottish Prince

Mudgeeraba Community Christmas Carols (4.00pm) | Firth Park, Mudgeeraba

 

TUESDAY 3 DECEMBER

Selecta Vzion | The Cambus Wallace

Amber Mic Productions Originals | The Scottish Prince

 

WEDNESDAY 4 DECEMBER

James Street Preachers | The Cambus Wallace

Kenta Hayashi | The Scottish Prince

 

THURSDAY 5 DECEMBER

Flyest in The Room | Mo’s Desert Clubhouse (Ticketed)

Free the Genie | The Cambus Wallace

James Street Preachers | The Scottish Prince

 

FRIDAY 6 DECEMBER

Oak & Steel | Ground N Sound

From The Well + Amps + Hit ‘n’ Mizz + Patina | The Rompa Room, Nerang

Summertime Sessions in the Village (5.30pm):  Electrik Lemonade + Brothers Calling | Cuddihy Park, Mudgeeraba

Deck Acoustics: Animal Ventura (5.00pm) | Currumbin RSL

WHARVES | Vinnies Dive (Ticketed)

Shag Rock | Elsewhere (Ticketed)

Ben Amor (5.00pm) | Burleigh Brewing Co.

BRCKS & Lishi Lou | The Cambus Wallace

The How Dare You’s | The Scottish Prince

Mardi Wilson | Miami Marketta

The Smashed Crabs | BBQ Bazaar

 

SATURDAY 7 DECEMBER

Deck Acoustics: Dan Hannaford (12.30pm) + MONO (4.00pm) | Currumbin RSL

Super Massive | The Last Night on Earth, Southport (Ticketed)

VEAL | Vinnies Dive (Ticketed)

Greg Peterson Duo (5.00pm) | Burleigh Brewing Co.

Bohemian Rhapsody Live with Adam Thompson | The STAR Gold Coast (Ticketed)

Bjorn Again | Twin Towns (Ticketed)

Baby Animals + The Angels | RSL Club Southport (Ticketed)

Jordan McRobbie (2.00pm) + Felicity Lawless | Sheoak Shack

Jam Jar Xmas with Cashmere + Leisure Drive + Bulge | BBQ Bazaar

Mason Rack Band | Riverview Hotel, Murwillumbah (Ticketed)

Saturday Sessions: Kafoa/McCoy (3.00pm) + Volanic Lovers  (4.15pm) | Rowan Robinson Park, Kingscliff

Christmas Carols | Seagulls Club, Tweed Heads

 

SUNDAY 8 DECEMBER

The Wayward Suns (1.00pm) + Electrik Lemonade (3.00pm) | The Advancetown Hotel Motel

Deck Acoustics: Karuah (1.00pm) + Katie Milae (4.00pm) | Currumbin RSL

Lily Budiasa (3.00pm) | Burleigh Brewing Co.

Still Rockin (1.00pm) | The Bearded Dragon, Mt Tamborine

Honey Sliders & Tim Rogers | Soundlounge (Ticketed)

Open Mic Night (12.00 – 4.00pm) | Ground N Sound

Slips & The FW’s (3.00pm) | Tupe Aloha

Soul’s 11 piece big band (2.00pm) | Fishermans Wharf Tavern

 

THURSDAY 12 DECEMBER

Glasshouse + Hot Reno + Plateau Band | Vinnies Dive

 

FRIDAY 13 DECEMBER

Deck Acoustics: Luke Yeaman (5.00pm) | Currumbin RSL

Alexander William | Ground N Sound

Kobrakai + Handful of Helmet + Tokyo Beef + Fly Agaric | The Rompa Room, Nerang

Daisy Brains + Victor Bravo + Honeygum | Mo’s Desert Clubhouse

Michael Hickey (5.00pm) | Burleigh Brewing Co.

Summertime Sessions in the Village (5.30pm): Sametime + Steve Cousins | Cuddihy Park, Mudgeeraba

HOME: Dance Party with Hot Potatoe Band | HOTA

Adam Hole Band | BBQ Bazaar

 

SATURDAY 14 DECEMBER

Ryan Munro | Ground N Sound

Deck Acoustics: Tash & Emma (1.00pm) + Anna & Jed (4.00pm) | Currumbin RSL

Lime Spiders | Soundlounge (Ticketed)

Deadly Hearts: Jessica Mauboy + Archie Roach + Aodhan + Selve + HVWKS | Outdoor Stage, HOTA (Ticketed)

The Elton John Experience (Tribute) | Seagulls Club, Tweed Heads

Tennyson King (2.00pm) | Sheoak Shack

Mexcalito (5.00pm) | Burleigh Brewing Co.

Metalized | BBQ Bazaar

Festival of Small Halls: Blair Dunlop + Hat Fitz & Cara + local supports | Springbrook Community Hall, Springbrook

Pat Tierney | HOTA

 

SUNDAY 15 DECEMBER

Toxic Fox + The Kava Kings + The Moving Stills + Charvelz Cartel + Foolsland (1.00pm) | Vinnies Dive

Transvaal Diamond Syndicate + Katie Who + Volcano Lovers + VISAS + Loose Leaf + Flying Machine Aus + Von Royce (2.00pm) | Mo’s Desert Clubhouse (Ticketed)

Minnie Marks (1.00pm) + Dan Hanaford (3.00pm) | The Advancetown Hotel Motel

Mental As Anything | Wallaby Hotel (Ticketed)

Matt Armitage (3.00pm) | Burleigh Brewing Co.

Mescalito Blues (1.00pm) | The Bearded Dragon Hotel, Mt Tamborine

Eastside Allstars (2.00pm) | Fishermans Wharf Tavern

Carlotta’s Christmas Special | Lakeside Rooms, HOTA

Open Mic Night (12.00 – 4.00pm) | Ground N Sound

Slips & The FW’s (4.00pm) | Wandering Cooks, Brisbane

 

FRIDAY 20 DECEMBER

The Wayward Suns + Dogtags + Vallies + Haylee Coulter | The Rompa Room, Nerang

The Daisy Cutters + Buffy Prescott + James Bondage + The Safe Words | Vinnies Dive (Ticketed)

Mason Rack Band | Wallaby Hotel (Ticketed)

Jordan Leigh (5.00pm) | Burleigh Brewing Co.

The Polar Bears | BBQ Bazaar

 

SATURDAY 21 DECEMBER

Choice Brew | Ground N Sound

Drop Legs + Electrik Lemonade + The Bonnie Doons + Cactus Band | The Coolangatta Hotel ( Ticketed)

Angels, Oils & Divinyls show (Tribute) | Seagulls Club, Tweed Heads

Jesse Morris (2.00pm) + Ladi Abundance | Sheoak Shack

Bella Patton (5.00pm) | Burleigh Brewing Co.

Tijuana Cartel | Soundlounge (Ticketed)

Angelo Pash | BBQ Bazaar

 

SUNDAY 22 DECEMBER

Hell & Whiskey (1.00pm) + Marshall Okell (3.00pm) | The Advancetown Hotel Motel

Wally & The Gators (12.30pm) | The Bearded Dragon, Mt Tamborine

Sex & Chocolate (2.00pm) | Fishermans Wharf Tavern

Gregg Peterson (3.00pm) | Burleigh Brewing Co.

Open Mic Night (12.00 – 4.00pm) | Ground N Sound

 

FRIDAY 24 DECEMBER

The Crookeds | Vinnies Dive

THURSDAY 26 DECEMBER

Lock N Load (10.00am) | The Bearded Dragon, Mt Tamborine

 

FRIDAY 27 DECEMBER

Who’s Charlie | Seagulls Club, Tweed Heads

Elska (5.00pm) | Burleigh Brewing Co.

 

SATURDAY 28 DECEMBER

Andy Jans-Brown (2.00pm) | Sheoak Shack

Matt Armitage (5.00pm) | Burleigh Brewing Co.

Flaskas | BBQ Bazaar

 

SUNDAY 29 DECEMBER

Abigail | Vinnies Dive (Ticketed)

Who’s Charlie (1.00pm) | Fishermans Wharf Tavern

Thirsty Merc | Coolangatta Hotel (Ticketed)

Open Mic Night (12.00 – 4.00pm) | Ground N Sound

Best Night Ever | Miami Marketta (Ticketed)

Mason Rack Band | Hotel Brunswick, Brunswick Heads

 

TUESDAY 31 DECEMBER

Lisa Hunt & The Bunch | Coolangatta Hotel (Ticketed)

Round Mountain Girls + Jet Club Effect | Seagulls Club, Tweed Heads

Rosie Misschief Band + Katia Demeester | Sheoak Shack (Ticketed)

Rocketman (Tribute) | RSL Club Southport (Ticketed)

 

 

FRIDAY 3 JANUARY

Lost Goat Found + RADICALS + VERUM + We All Drive | Vinnies Dive (Ticketed)

Russell Morris | Soundlounge (Ticketed)

Mason Rack Band | Currumbin RSL

 

SATURDAY 4 JANUARY

Saturday Sessions: Ollie Twohill (3.00pm) + Favourite Son (4.15pm) | Rowan Robinson Park, Kingscliff

The Growlers | Kingscliff Beach Hotel, Kingscliff

 

SUNDAY 5 JANUARY

The Growlers | CBD Live Southport

The East Pointers + Laura Hyde + Gold Member | Miami Marketta (Ticketed)

Lisa Hunt (2.00pm) | Fishermans Wharf Tavern

Open Mic Night (12.00 – 4.00pm) | Ground N Sound

Slips & The FW’s (11.00am) | Roma Street Parklands, Brisbane

 

MONDAY 6 JANUARY

The Growlers | The Tivoli, Brisbane

 

SUNDAY 12 JANUARY

Palmy Sunday Funday(4.00pm): KIMMY. Music + Port Royal | Palm Beach Parklands

Rustbuckets (12.30pm) | The Bearded Dragon, Mt Tamborine

Open Mic Night (12.00 – 4.00pm) | Ground N Sound

FRIDAY 17 JANUARY  – SUNDAY 26 JANUARY

Toyota Country Music Festival | Tamworth

 

FRIDAY 17 JANUARY

Slips & The FW’s | Miami Marketta

 

FRIDAY 24 JANUARY

The Crookeds | Vinnies Dive

SATURDAY 25 JANUARY

The Poor | Coolangatta Hotel (Ticketed)

 

SUNDAY 2 FEBRUARY

Palmy Sunday Funday(4.00pm): Electrik Lemonade + Felipe Baldomir | Palm Beach Parklands

Adam Hole (1.00pm) | The Bearded Dragon Hotel, Mt Tamborine

Open Mic Night (12.00 – 4.00pm) | Ground N Sound

 

TUESDAY 4 FEBRUARY

Artillery | Vinnies Dive (Ticketed)

SUNDAY 9 FEBRUARY

Palmy Sunday Funday(4.00pm): Steve Cousins + The Lyrical | Palm Beach Parklands

 

THURSDAY 27 FEBRUARY

Regulate + Broken + Krust | Vinnies Dive (Ticketed)

SATURDAY 29 FEBRUARY

Queen and Adam Lambert | Metricon Stadium ( Ticketed)

 

WEDNESDAY 29 JULY

Abigail | Vinnies Dive (Ticketed)

 

(c) Canstock-pocza